Co je vlastně trichologie a slyšeli jste už vůbec někdy tento pojem?

Trichologie je nauka, chcete-li lékařský obor, zabývající se přímo problematikou vlasů a především vlasové pokožky. Trichologie se tedy zabývá nejen onemocněními, jako jsou různé typy dermatitid, ale také padáním vlasů, lupy, nadměrným maštěním, zkrátka celkovým stavem pokožky hlavy. Jedná se tudíž o obor poměrně úzce specializovaný, který sice vznikl už v roce 1902, ale známější začíná být teprve v posledních letech. Trichologie je nyní na vzestupu, protože si začínáme uvědomovat vliv okolního prostředí a celkového zdraví právě na naše vlasy a vlasovou pokožku.

Většina trichologů nepochází z řad lékařů, ale z řad kadeřníků, což má svou logiku – přece jen správná péče o vlasy je spíš kadeřnický než lékařský obor. J Ve své praxi se ale často setkávám s tím, že klienti, které začne trápit nějaký problém s vlasy, ať už se jedná o padání vlasů, lupy apod., vyhledávají pomoc u kožního lékaře – dermatologa. A zde bohužel často nastává ta chyba, jelikož dermatolog nemá až tak hluboké znalosti přímo o problematice, diagnostice a příčinách potíží s vlasovou pokožkou. Tím se nechci dermatologů nikterak dotknout, ale už mockrát jsem slyšela, že dermatolog pacienta posílá do lékárny pro šampon proti lupům, aniž by se vůbec snažil zjistit příčinu jejich vzniku, která většinou spočívá v nesprávné péči a používání nevhodných produktů.

Pokožka hlavy je jedna z nejtenčích na celém těle, podobně jako třeba oční víčko. Je statická, nemá žádné svaly, nepohybuje se, takže se v ní hromadí množství toxinů, a aby byla zdravá, vyžaduje správnou péči, protože jedině ze zdravé vlasové pokožky mohou růst zdravé vlasy.

A proto jsme tu my kadeřníci se znalostmi v oboru trichologie, abychom společně našli příčinu toho, co vás trápí, a doporučili další postup. Především je potřeba pokožku hlavy uzdravit, a ne jen problém na čas „zamaskovat“ nějakým „zázračným“ přípravkem, jelikož tak jednoduché, jako zakoupit např. šampon proti lupům, to není.

Sdílet na