Jak pečovat o vlasy

Kapitola 1: Strava

Můžete mít perfektní oblečení, skvělé boty, luxusní makeup a omamný parfém….- ale žena by měla oslnit celkovým vzhledem, takže i svými vlasy. Když jsou vlasy splihlé, bez života, neupravené a mastné, vše ostatní je tak trochu zbytečné.

Všechny víme, že když si chceme upravit vlasy tak, abychom se cítily dobře, je k tomu zapotřebí čas. Jak ale skloubit pracovní a mnohdy i rodinné vytížení s tím, abychom měly vždy dokonalé vlasy? Jak se starat o vlnité vlasy, co pomáhá na zahuštění vlasů nebo jak pečovat o melírované vlasy? Všechny tipy vlasů potřebují jedno: Správnou péči, která se týká stravy, mytí a postupu v úpravě vašich vlasů. V našem seriálu vám dáme tipy, jak na to!

 

 

Jídlo – je to jeden velmi důležitý střípek z mnoha

Snad všechno v životě začíná jídlem, jsou lidé, kterým bylo do vínku dáno a mají hustou kštici, krásnou postavu nebo zuby a nikdy pro to nemuseli nic udělat, ale pak jsou tací jako já, no a tam to začíná: Bez vyváženého jídelníčku se můžete stavět na hlavu, ale lesklou hřívu vlasů po celý život mít nikdy nebudete. Přemýšlíte, co má snídaně, oběd nebo večeře společného s tím, co máte na hlavě…? Hodně. Vždyť již staletí se dědí známé přísloví - jste to, co jíte – ano, správnou životosprávou máme své zdraví ve svých rukou. Takže na otázku“ jak správně pečovat o vlasy?“ lze odpovědět i takto: jedním z mnoha střípků je strava…

 V jídle každého by měl být dostatek proteinů, protože strava s nízkým obsahem proteinů má dopad na kvalitu vašich vlasů. Takže nevynechávejte kuřecí, krůtí, rybí, mléčné výrobky a vejce jako vynikající zdroje bílkovin spolu s vegetariánskými zdroji, jako jsou luštěniny a ořechy, protože to je cesta, jak zlepšit kvalitu vlasů.

Když hledáme příčinu vypadávání vlasů, musíme se zaměřit na několik oblastí: Neprocházíme hormonálními změnami (těhotenství, menopauza)? Máme nedostatek pohybu, delší dobu jedeme v módu špatné životosprávy a přemíry stresu v každodenním životě? Kouříme nebo trpíme vážnějším onemocněním, například onemocnění štítné žlázy, nadledvinek, zánět vlasových folikulů atd.? Pokud jste na všechny otázky odpověděli záporně a přesto vám vlasy padají, zaměřte se opět na to, co jíte.

Základem musí být dostatek železa ve stravě – jeho nedostatek je hlavním spouštěčem padání vlasů. Živočišné produkty, jako je červené maso, kuřecí maso a ryby jsou dobrým zdrojem a železo v nich je pro tělo snadno dostupné. Vegetariáni mohou zvýšit své zásoby železa zařazením čočky, rýže, špenátu a další listové zeleniny, jako je brokolice, kapusta a salát, semínky a vlašskými ořechy. Pro dostatečný přísun železa můžete sáhnout v zimě i po sušených meruňkách nebo hrozinkách. V létě je to pak celá škála ovoce, jako jsou třešně, višně, jahody, maliny, ostružiny, borůvky, černý rybíz, švestky nebo hrušky.

Hlavní vitamín pro vaše vlasy, ale i pro zdraví celého organismu se jmenuje vitamín C. Nejenže napomáhá vstřebávání železa, ale je i skvělým antioxidantem a pomáhá při produkci kolagenu. Všichni víme, které potraviny jsou nejlepší zdroje vitamínu C: Ovoce jako černý rybíz, borůvky, brokolice, guava, kiwi, pomeranče, papája, jahody a sladké brambory, ze zeleniny to jsou papriky, květák, brokolice a kapusta. Nejvíce vitamínu C má rakytník a šípky, v případě rakytníku existuje 100% šťáva, kdežto abyste z šípku opravdu měli užitek, museli byste ho nasbírat na podzim, usušit a pak z něho správným postupem uvařit čaj. Zkrátka vitamín C je odpověď na to, jak správně pečovat o kudrnaté vlasy a současně jeho příjmem uděláte dobře i vlasům rovným.

Podstatnou složkou našeho příjmu by měly být Omega-3 mastné kyseliny, což jsou důležité tuky, které si naše tělo neumí samo vytvořit, a proto je musíme přijímat ve stravě. Tyto esenciální mastné kyseliny jsou naprosto nezbytnou součástí správného vývoje a fungování lidského organismu. Zajišťují správnou činnost mozku, zásadní jsou pro správný růst a vývoj, mohou snižovat riziko kardiovaskulárních chorob, mají protizánětlivé účinky a mohou snižovat riziko vzniku chronických chorob. Omega-3 se nacházejí v buňkách, které vyživují vlasy a také poskytují oleje, které udržují pokožku hlavy a vlasy hydratované a podporují zhoustnutí vlasů. Zařaďte mastné ryby, jako je losos, sleď, sardinky, pstruh a makrela, a rostlinné zdroje, jako je avokádo, dýňová semínka a vlašské ořechy.

A další nepostradatelné vitamíny a minerály…

…jsou: vitamín A, zinek a selen, vitamín E a biotin,to je vitamín ze skupiny vitamínů B.

Vitamín A je důležitý k tvorbě kožního mazu, proto pokud trpíte na suché vlasy a svědivou pokožkou hlavy, zvyšte konzumaci přírodního vitamínu A. Ten najdete v živočišných produktech a oranžově/žlutě zbarvené zelenině s vysokým obsahem beta-karotenu (který tvoří vitamín A), jako je mrkev, dýně a sladké brambory.

Ochrana pokožky hlavy zahrnuje další důležité minerály, zejména zinek a selen. Nedostatek zinku může vést k vypadávání vlasů a suché, šupinaté pokožce hlavy, selen zase pomáhá zabraňovat tvorbě lupů. Navíc tato dvojka minerálů působí pozitivně proti lámavosti vlasů. A co jíst? Ovesné vločky a celozrnné výrobky jsou dobrým zdrojem zinku spolu s hovězím masem, vejci a para ořechy.

Vitamín E je důležitý proto, aby ochránil naši položku a vlasy před sluncem a také chrání buňky těla před předčasným stárnutím, což v případě vlasů znamená vypadávání. Zařaďte do svého jídelníčku (nesolené) ořechy – hrst denně jen a jen prospěje.

Biotin neboli vitamín H nebo též vitamín B7 je trošku méně známý vitamín s obrovským přínosem pro naše tělo a krásu. Nízká hladina biotinu může vést k tenčení vlasů, případně jejich šednutí. Nejbohatším zdrojem jsou kvasnice, játra, ledviny a hovězí maso, dále žloutek, sója, ořechy a obiloviny.

Nyní už na otázku „Jak se starat o vlasy“ znáte odpověď z hlediska toho, co jíte a přijímáte do těla a v našem dalším článku se zaměříme na to, jak správně a často mýt vlasy.

 

 

 

Sdílet na